Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


        
    
Aylak Adam

Aylak Adam

Aylak Adam

9/10 - 320 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Her şeye "karşı" duran, "karşı" çıkan, "karşı" olan bir adam... Aylak Adam... Bir adı bile yok. "C." diyor Yusuf Atılgan kısaca.

İnsan her şeye bunca "karşı"yken kendine de "karşı" olmadan nasıl sürdürülebiler bir "karşı" yaşamı?

C., sıradanlığa, tekdüzeliğe, alışılmışın kolaycılığına hiç mi hiç katlanamıyor. Hem farklıyı, hem doğru olanı arıyor. Çabasının boşuna olduğunun da farkında üstelik.

Zor bir karakter, zor bir yaşam, yalın bir roman.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 164

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 135

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Sayfa Sayısı : 164

İlk Baskı Yılı : 2007

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750802447

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Mesele'nin Yorumu

“Sevişen iki insanda bile bir anda aynı duygular olmuyor” (Aylak Adam)
Yusuf Atılgan Aylak Adam’ı, kısa, kesik ve fiil/eylem yoğunluklu cümlelerini en çarpıcı şekilde sıralayarak, yani kahramanı C.’ye sıralatarak sonlandırır. “Sustu. Konuşmak gereksizdi. Bundan sonra kimseye ondan söz etmeyecekti. Biliyordu; anlamazlardı,”1 diyerek koymuştur noktayı; söylenecek söz yoktur. Nurdan Gürbilek’in ifade ettiği üzere, yazar da kahramanı gibi susmayı tercih eder ve romanı bitirir. Bu susuş, aylağı takip eden okur için makul bir seçim olabilir. Böylesi bir romanın ardından susmak, okunduğu yerde bırakmak, son cümleleri defalarca okuyup susmak... .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Şahane Bir Kitap Kahramanın adını da vermez bize yazar. Sadece C. Ona göre isim bir insan hakkında insanlara fikir verebilecek, bir insanı anlatacak son şeydir. Bize bir başkası ya da başkaları tarafından tesadüfen yakıştırılmıştır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (46)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
44 sayfa

İlk 44 sayfaya sabrederseniz sizi muazzam bir kitap bekliyor. Hafif bir Sabahattin Ali havası,buram buram yalnızlık,insanın içini ısıtan bir kitap.

Harika Bir Kitap

İnsanın iç dünyasını en iyi yansıtan kitaplardan biri. Daha önce okuduklarım böyle içime işlememişti. Yalnız yaşayan insanlar daha bir derinden etkilenecek bu bir gerçek.

Müthiş

Yıllar sonra bile Aylak Adam dendiğinde tüylerim diken diken olur kitabın olumsuz tek bir yanı var sigarayı sevdirebilir :)