Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


1984

1984

1984

9/10 - 670 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen:

Celal Üster

Yayınevi :

Can Yayınları , Dünya Klasikleri Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!


Parti'nin dünya görüşü, onu hiç anlayamayan insanlara çok daha kolay dayatılıyordu. (...) Her şeyi yutuyorlar ve hiçbir zarar görmüyorlardı çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden geçip gitmesi gibi, yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu.

George Orwell'in kült kitabı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, yazarın geleceğe ilişkin bir kâbus senaryosudur. Bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulanmıştır. Geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgâhlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır Bin Dokuz Yüz Seksen Dört. Güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıttır; yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır.

Can Yayınları, bu "bütün zamanların kitabını" Celâl Üster'in özenli çevirisiyle okura sunmaktan kıvanç duyuyor.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 352

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 257

Baskı Yılı: 2000


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Sayfa Sayısı : 352

İlk Baskı Yılı : 2000

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750718533

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Orwell'ın 1984'ü video oyunuyla ispatlandı
Haber
Öyle görünüyor ki Lycerius'un yarattığı medeniyet kazara George Orwell'ın distopyasıyla bire bir uyuşuyor. Bu da bize “Eyvah, savaş bitmeyecek mi?” dedirtiyor. Reddit forumundaki başka bir kullanıcı şunları yazıyor:

“1984'le olan paralellikler kafamda şunları oluşturdu: Üç süper güç, teknolojinin ilerleyebileceği kadar ilerlediği bir yerde, totaliter rejimin ordularından türeyen barbar topluluklarla uğraşan 'komünist' birer liderlik haline gelmiş.”

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Yasaklı Kitaplar: 1984

Sibel Oral

Henüz yasak söz konusu değilken aldığı tepkileri, şu sözlerle karşılamıştı:  “Kitabım hiç bir zaman sosyalizmin ya da İngiliz İşçi Partisi’nin politikalarının karşısında olmadı. Ben sadece komünizm ve faşizmin içinde daha önce fark ettiğim sapkınlıkları göstermeye çalıştım. Kitabın Britanya’da geçmesi ve İngilizce konuşan bir halkın, içinde bulunduğu durumu vurgulamak istemem ise totaliter rejimlerin karşı çıkılmadıklarında herhangi bir ülkede, hiç tahmin etmeyeceğiniz yerlerde ortaya çıkabileceğini düşünmemdendir.”
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (82)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Ben beğenmedim

Açıkçası çeviriden midir bilmem ama romanda konular birbirinden kopuk.  bazen çok sıkıcı olabiliyor. Bir yerden sonra konu habire cinsellik oluyor. Tamam vermek istediği mesaj güzel ama, yazarın bunu iyi anlattığını düşünmüyorum.

Eğer bu romanı bulduysanız kesinlikle okumalısınız

Alıp pişman olmayacağınız bir roman. İdeolojileri eleştirme şekli benzersiz bir yazar. Distopya olduğu kadar toplumsal gerçeklikleri göz önüne seren günümüz toplumlarının da bazı özelliklerini bulabileceğiniz bir yapıt.

İnanılmaz bir okuma deneyimi

Ütopya konusunda George Orwell başarılı bulduğum yazarlardan biridir. Bu kitabı okurken içinde yaşadığınızı hissedeceksiniz. Hem kendinizi hem de çevrenizi sorgulayacaksınız. Büyük biraderin baskısını üzerinizde hissedebilirsiniz. Şahane bir kitap ve pişman olmayacağınıza eminim.